• Uncalı Mahallesi 23. Cadde (Çamlık Caddesi), Altıngül Konakları Sitesi NO:105/B, 07100 Konyaaltı/Antalya
  • info@kilikyadental.com

Kilikya Dental Smile Center Clinic - Antalya

Esteti̇k Di̇ş Heki̇mli̇ği̇

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliği sadece dişleri değil, diş etlerinizi ve dişlerin kapanışını da güzelleştiren uygulamaların bütünüdür. Estetik diş hekimliği, kompozit restorasyonlar, diş beyazlatma, lamine diş, zirkonyum diş, implant, pembe estetik (diş eti estetiği), ortodonti ve protez diş gibi tedavilerini bünyesinde toparlar ve sonucunda estetik gülüş tasarımını meydana getirir.

Estetik Diş Hekimliği Hangi Durumlarda Uygulanır?

Çeşitli sebeplerle renk değişimine uğrayan, travma veya çürük sebebiyle kırılan, düzensiz, çapraşık ve şekil bozukluğu olan dişlerde, diş etindeki renk ve form bozukluklarında, diş eksikliklerinde uygulanır.

 

 

Estetik Dolgular

Estetik dolgu, dişlerde kompozit malzeme ile kişinin diş rengine sahip dolgu malzemesi kullanılarak daha doğal ve estetik bir gülüş tasarımı elde edilmesidir. Kompozit dolgu halojen ışıkla sertleştirilir ve dişe kimyasal olarak bağlanır.

Estetik dolgular, dişler arasındaki aralıkların kapatılmasında, kırık, çatlak dişler, renk bozukluklarında ve renk uyumu bozulmuş geniş dolgu varlığında uygulanabilir.

 

Zirkonyum Dişler

Beyaz renkli sert bir metal olan Zirkonyum elementi, diş hekimliğinde “zirkonya (zirkonyumdioksit)” şeklinde kullanılır. Kırılma direnci çok yüksek, biyouyumlu bir materyaldir. Nikel-titanyum gibi metal elementlerine alerjisi olan hastalar için de uygun bir seçimdir. 

Zirkonyum Dişler Hangi Durumlarda Yapılır?

Çürük, kırık veya herhangi bir nedenle aşırı madde kaybına uğramış dişlerde, renkle ilgili problemlerde, form bozukluklarında, dişler arasındaki aralıkların kapatılmasında, boyutu büyük dolguların varlığında, kanal tedavisi yapılmış ve dayanıklılığı azalan dişlere koruyucu tedavi olarak, diş eti operasyonları sonrasında oluşan aralıkların kapatılmasında kullanılabilirler.

 

Zirkonyum Dişlerin Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum kaplamalara göre daha eski bir yöntem olan metal destekli porselenlerde kaplamaların iç yüzeyinde gri renkli metaller bulunur. Metallerin üzerine diş renginde porselenler yığılarak bu kaplamalar elde edilir. Fakat porselenin transparan yapısı gereği altındaki gri renkli metalin yansıması zamanla belli olmaya ve kaplamalar doğal dişlere göre daha mat görünmeye başlar. Zirkonyum dişler tek parça yapıdadır ve tamamı dişle aynı renktedir. Ayrıca doğal dişlerdeki gibi uçlarına şeffaflık efekti verilerek kişinin kendi diş yapısına uygun bir estetik görüntü sağlanmış olur.

 

Porselen Lamina Dişler

Porselen laminalar, özellikle ön bölgedeki dişlere uygulanabilen çok ince porselenlerdir.

Çok ince bir yapıya sahip olmasından dolayı bunları “ yaprak porselen” olarak da duymak mümkün. Fiziksel olarak güçlendirilmeleri ince olmalarına imkan sağlamıştır. Artık günümüzde daha az doku kaybıyla yapılabilen restoratif işlemler ön plandadır. Diş dokusundan çok az veya hiç kayıp olmadan yapılabilen porselen laminalar bu nedenle çok tercih edilmektedir. Renk geçirgenliklerinin çok iyi olması sayesinde estetik açıdan mükemmel sonuçlara ulaşılır.

Porselen lamine dişlerin avantajları nelerdir?

0,3-0,7mm’lik minimal bir aşındırma ile istenilen görünüm sağlanır. İşlem süresi ortalama 7-10 gün sürer.

Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.

Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz estetik özelliklere(renk, şekil v.b) sahip olması porselen lamina ile yapılabilmektedir. Diş üzerinde ya hiçbir değişiklik yapılmaz ya da minimal bir düzeltme uygulanır. Diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mm ile sınırlıdır. 

Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılır. Yani dişlere müdahalede bulunmadan önce, dişlerde oluşturulacak değişiklik tedavinin başında demo olarak gösterilebilir. Bu demoya mock-up denilir.

Porselen yüzeyleri pürüzsüzdür bu nedenle sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri minimuma indirir.

Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.

Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

 

 

 

Inley ve Onley Diş Restorasyonları

İnley ve onley,  dolgu ile kuron (kaplama) arasında bir çözümdür.

Dolguyu destekleyebilecek yeterli miktarda diş yapısı bulunmadığı ve dişin kron ile kaplanacak derecede zarar görmediği durumlarda inley ya da onleyler kullanılır.

İnleyle karşılaştırıldığında onleyler daha geniş alanı kapsarlar.

İnley ya da onleyin ömrü yapıldığı materyale, bulunduğu dişin durumuna, çiğneme kuvvetlerine, hastanın ağız hijyenine ne derece dikkat ettiğine bağlıdır. Genellikle onlarca yıl sağlıklı biçimde görevlerini sürdürürler.

İnley ve onleyler seramik veya fiberle güçlendirilmiş kompozitten yapılır.

Inley ve onleylerin ana avantajlarından biri, dayanıklı ve uzun ömürlü olmalarıdır.

 

 

Gülüş Tasarımı

Günümüzde Hollywood Gülüşü olarak bilinen dijital gülüş tasarımı, ağız ve diş yapısını bir bütün olarak değerlendirir. Eksiklikler tespit edilir ve ideal gülüşü sağlayacak etkenler göz önünde bulundurulur.

Gülüş tasarımı, kişiye özel sınırlar içerisinde ve kişiden alınan veriler doğrultusunda belirlenen en ideal gülüşü hedefler.

İlk randevuda kaydedilen veriler hekim tarafından dijital ortamda değerlendirilir ve öngörülen gülüş dizayn edilir. Gülüş dizaynı yapılırken bireyin yüz hatları, göz, kulak, burun, çene ucu vb. parametreler göz önünde bulundurulur.